ČRNA GORA             by Branko Pajer   © 2003

 

ČAS POTOVANJA: 7 dni        SKUPAJ POTI: 2.191 km              ČAS VOŽNJE: 41 ur

 

 

JADRANSKA MAGISTRALA VODI V ČRNO GORO

 

 

1. dan:           BIOGRAD NA MORU        388  km                                     

Odhod iz ŠENČURJA ob 6. uri. Vožnja mimo Kočevja, kjer bomo po prevoženih 90 km naredili prvo pavzo, do slovensko-hrvaške meje. Po opravljenih mejnih formalnostih nadaljevanje poti mimo Delnic in Bakra do Kraljevice, kjer se vključimo na Jadransko magistralo, ki nas vodi vso pot proti Dalmaciji, prav tja do Ulcinja.

Na desni strani nas bo najprej spremljal otok Krk. Od njega se poslovimo v SENJU, kjer po 210 km opravljene poti napravimo drugi postanek ter napolnimo žejne motorje in usta. Ogledali si bomo staro mestno jedro, katero predstavlja živi muzej in trdnjavo Nehaj.

 


          

Trdnjava Nehaj                                                                                             Senj

 

Trdnjava Nehaj, simbol mesta Senja, zgrajena leta 1558, pod nadzorom kapetana in generala hrvaške Vojne krajine Ivana Lenkovića in kapetana Herbarta VIII. Auersperga Turjaškog. Sezidana je iz materiala razrušenih cerkev, samostana in hiš prvotno nameščenih izven mestnega obzidja. V notranjosti obiščemo muzej.

 

Pot nadaljujemo pod VELEBITOM, najlepšo hrvaško planino, ki je od leta 1978, od UNESCO-ja, proglašena za svetovni rezervat biosfere.

Iz daljave nas bo pozdravil Cres, ter popolnoma gola severna stran otoka Raba. Skoraj 50 km nas Jadranska magistrala vodi ob otoku Pagu, z leve strani, pa nas bo obdajalo pobočje Velebita, ki se zaključi s narodnim parkom Paklenica, kjer bomo v Starem gradu naredili krajši postanek po prevoženih dobrih 300 km.

  

Velebit                                                                      Zadar

                                  

Še dobrih 40 km imamo do ZADRA, ki je center te pokrajine. Mesto je staro 3000 let in je bil več stoletij glavno mesto Dalmacije. Ogledali si bomo predromantično cerkev sv. Donata iz 9. st., katedralo sv. Stošije iz 13. st., cerkev sv. Krševana iz 12. st . in zvonik sv.Marije iz leta 1105. Zanimiva so tudi luška in kopenska vrata, ter trga treh in petih vodnjakov. V mestu pa najdemo še nekaj palač.

Prespimo v  30 km oddaljenem Biogradu na moru. Alternativa je kamp Zaton.

 

2. dan:           HERCEG NOVI       377 km

DALMACIJA. Čaka nas pravi Dalmatinski zajtrk (»Ajde ženo, uradi nešto«). Če bo lepo vreme bomo v daljavi zagledali Kornate.

 

     Kornati

 

Pot nas vodi mimo Šibenika do prvega postanka po 100 km - TROGIRJA. Obzidano srednjeveško mestno jedro je nastalo na ostankih grškega in rimskega mesta. Od 13. do 16. stol. je bilo tukaj pomembno kulturno in umetnostno središče Dalmacije. Sprehod po mestu z ogledom glavnih znamenitosti, še posebej katedrale z znamenitim Radovanovim portalom.

 

 

Trogir

 

Nadaljevanje vožnje mimo Splita in Makarske proti Dubrovniku. Spremstvo nam bodo delali otoki Šolta, Brač, Hvar in polotok Pelješac. V ozadju se bodo skrivali otoki: Vis, Korčula, Lastovo in Mljet. Pred Pločami se nam na levi strani odkrijejo Bačinska jezera. Prekrasna delta reke Neretve in namakalna polja bodo popestrila našo pot, ter ovire na dvojni meji Hrvaške in Bosne (mejna prehoda Brest in Duži) in prekrasno letoviško mestece Neum. Prihod v Dubrovnik.

DUBROVNIK je najlepši biser Dalmacije. Skozi dolga stoletja burne zgodovine so nastajale prekrasne arhitekturne stvaritve, ki jih je čas na srečo ohranil tudi za nas. Mesto obdaja mogočno obzidje z obrambnimi stolpi in trdnjavami, od koder so mogoči zanimivi razgledi na mesto na eni in na morje na drugi strani. Ogled mestnega središča: Onofrijev vodnjak, cerkev sv. Odrešenika, frančiškanski samostan s staro lekarno, Sponza, loža zvonarjev, dominikanski samostan, knežev dvor, cerkev sv. Blaža, katedrala...

 

Dubrovnik

 

Nato po želji sprehod po mestnem obzidju ali pa lastno odkrivanje dubrovniških lepot. Prihod v Črno Goro čez mejni prehod Karasovići. Pozdravi nas IGALO, ki je znano zdraviliško mesto obdano z veličastnimi črnogorskimi planinami in Jadranskim morjem. Svoj sloves je dobilo zaradi radioaktivnega blata iz morskega dna. Ima zelo ugodno, blago sredozemsko klimo in 2 km dolgo peščeno plažo. Igalo je od Dubrovnika na eni in Kotorja na drugi strani oddaljen 35 km.

Prenočitev v privat sobi v Herceg Novem.

 

3. dan:           ULCINJ         142 km         

Vožnja ob obali zaliva BOKA KOTORSKA, edinega fjorda v Sredozemlju - zaliv se je kar 32 km globoko vsekal v kamnito pogorje Orjena in Lovčena. Prvi postanek bo zelo zanimivo mestece PERAST. Mesto renesanse in baroka je sezidano iz granita in marmorja. Slavo mu niso prinesli ne Iliri, ne Rimljani, temveč domači mornarji, ki so v 17. in 18. stoletju poveljevali tujim bojnim in trgovskim ladjam. Dober pomorski muzej.

 

 

Perast                                                           Boka Kotarska

 

Po ogledu se bomo podali v KOTOR, ki je doživljal številne vzpone in padce, spreminjal civilizacije in kulture. Osnujejo ga Rimljani v II. st. in ga imenujejo Akruvijum ter ga držijo vse do razpada imperija. Bizantinci ga imenujejo Dekaderon in vladajo celih 700 let. Pod vlado Nemanjičev je dobil današnje ime in tudi največji razvoj, saj je bil srbski državi to edini izhod na zahod. Nato so se vladarji pogosteje menjavali, vsak pa zapusti del svoje kulture: triladijska katedrala sv. Trifuna (1166), mestno obzidje, ki obdaja celo mesto z zidovi visokimi do 20 m in debeli do 10 m, cerkev sv. Luke (1195), cerkev sv. Klare iz 14. stoletja, mestni stolp z uro (1602). Mesto je bilo večkrat porušeno, najbolj pa ga je uničil zadnji potres 26.04.1979. Solidarnost cele takratne Jugoslavije in sveta sta mu pomagala do današnje podobe.

Sprehodili se bomo po mestu Kotor, mestu, ki ga je UNESCO uvrstil med spomenike najvišje kategorije in obiskali Pomorski muzej.

       

Kotor :                       Mestno obzidje                                       Katedrala sv. Trifuna

 


Nadaljujemo vožnjo proti SVETEM ŠTEFANU, kjer se bohotijo razkošni hoteli in appartmaji; priljubljenem počitniškem letovišču znanih filmskih zvezd, kot je Carla Ponti, Kirk Douglas, Claudia Schifer in slavne italijanske filmske zvezde Sophie Loren, ki je ob obisku slavnega otoka dejala “zdi se kot bi se vrnila v najlepšo pravljico iz svojega otroštva”.

 

 Sveti Štefan


**Prikaz je omejen na 1/3 dokumenta**


**Vsa potovanja so zbrana na zgoščenki, ki jo lahko dobite pri nama. Zgoščenka vsebuje poleg osnovnih informacij o deželah, še podrobne plane poti z glavnimi znamenitostmi, potovalne načrte, GPS točke krajev, znamenitosti, spanja in rute za GARMIN aparate.

Vse dodatne informacije,

nasvete in zgoščenko,

lahko dobite pri Lord &  Lady

 

Vsem želiva še veliko vetra v laseh in SREČNO!

logo

Lord &  Lady

ŽIVLJENJE TAKO HITRO TEČE, DA IZGUBI TISTI, KI NIČ NE REČE!

ALL RIGHTS RESERVED       Copyright © LORD&LADY       VSE PRAVICE PRIDRŽANE